перейти на головну сторінку порталу
знайти
Головна сторінка Відділ освіти Новини Форум      
 

ЗНО з історії України: візуальні об’єкти, які потрібно знати 10.12.2019

ЗНО з математики у 2021 році пройде за новою програмою 09.12.2019

Психологічний тренінг «Сильні духом» для батьків дітей із інвалідністю 02.12.2019

140-річчя від дня заснування Грибовицької ЗОШ І-ІІ ст. 30.11.2019

Турнір з баскетболу на приз Юрія Лелюкова 29.11.2019

Відбулись змагання з баскетболу серед дівчат 15.11.2019

Пізнай себе – зрозумій іншого 15.11.2019

«Учитель року – 2020» 11.11.2019

ДЛЯ ТИХ, ХТО ЦІКАВИТЬСЯ НОВАЦІЯМИ ЗНО! 11.11.2019

Культурно-освітня поїздка до Австрії, Німеччини, Швейцарії, Угорщини 11.11.2019

Фінальні змагання з волейболу серед ЗОШ І-ІІ ст. 08.11.2019

Перша річниця з часу відкриття КУ "ІРЦ" 08.11.2019

Затверджено характеристики тестів ЗНО 2020 року 07.11.2019

8 листопада відбудеться традиційний диктант єдності 06.11.2019


Національна дитяча гаряча лінія
Національна гаряча лінія  Відділ освіти та молоді Мережа навчальних закладів Оголошення
Реформи в освіті
Очищення влади
Дебюрократизація освітньої сфери
Організація навчально-виховного процесу
Олімпіади, конкурси, турніри
ЗНО
Публікації у фахових виданнях
Електронна черга ДНЗ
КУ "Інклюзивно-ресурсний центр"
Оздоровлення
Вакансії
Звернення громадян
Доступ до публічної інформації
Запобігання корупціїї
Громадська рада
Відділ освіти та молоді звітує
Правовий всеобуч
Відповідальність починається з мене
НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА


 

На Волині інклюзивною освітою охоплено понад 1300 дітей

    Перше враження, коли переступаєш поріг інклюзивно-ресурсного центру в Іваничах: тут тепло, затишно і кольорово. Вихованці закладу відзначали Всесвітній день щастя, тож на занятті дітлахи разом з дорослими створювали підкови із солоного тіста та листівки-щасливки. Те, що хтось спостерігає за ними, помітили не одразу — так були захоплені роботою. І мали вигляд у цьому процесі справді щасливих та безтурботних.
За кілька місяців — 25 заяв

    Комунальну установу «Інклюзивно-ресурсний центр» у райцентрі Іваничі відкрили 2018-го у листопаді у приміщенні колишньої бібліотеки. Для реконструкції та оплати послуг 300 тисяч гривень взяли з районного бюджету. Ще понад 185 тисяч надійшли як цільова субвенція, їх витратили на обладнання. «Намагалися використати кошти максимально ефективно, підбирали оптимальне співвідношення ціна — якість — кількість, тож багато зробили за невеликі гроші і короткий час», — запевняє очільниця місцевої райдержадміністрації Лілія Кревська.
    У штаті центру п’ятеро фахівців: директор, практичний психолог, логопед, дефектолог та реабілітолог. Але потреба у фахівцях є, адже не всі працюють на повну ставку.
    Менш ніж за півроку діяльності тут отримали 25 заяв на обслуговування. Однак загалом відомо, що понад півсотні дітей потребують занять з фахівцями ІРЦ, і це лише з-поміж тих, які ходять до навчальних закладів. А є, стверджують співробітники центру, заняттями не охоплені, адже ізольовані батьками з певних причин. Або відвідують лише школи, бо дорослі просто ігнорують дрібні негаразди, як-от легкі логопедичні проблеми, які якщо не розв’язувати фахово, можуть спровокувати наслідки, для подолання яких доведеться залучати вже значно більше часу та ресурсів.
    «Стараємося доносити інформацію до батьків через зустрічі у школах чи садочках, проводимо семінари. На початках була проблема в тому, що про нас не знали. Її розв’язали. Нині, на жаль, не всі хочуть звертатися. Тож і це треба долати. Бо до занять в ІРЦ необхідно залучати діток з різними порушеннями: із психофізичними чи розумовими, затримками психічного розвитку, рухового апарату, слуху, мовлення, зору», — переконує виконувач обов’язків начальника відділу освіти та молоді райдержадміністрації Жанна Кеба.
    Тож у найближчі півроку роботи у фахівців центру буде багато. Адже нинішні вихованці переважно потрапили до закладу за рекомендаціями лікарів чи вчителів. Щоб охопити інклюзією кожного, необхідно провести до початку навчального року всім дітям комплексне оцінювання, скласти тим, хто потребує, індивідуальні програми навчання й надати школам висновки: чи рекомендовано інклюзію, чи нові класи, чи безбар’єрний доступ, чи посібник зі шрифтом Брайля тощо. Паралельно триває робота зі школами та дошкільними закладами району і об’єднаних територіальних громад, де під час семінарів розповідають про специфіку занять в ІРЦ та категорії дітей, яких варто залучити.
Працюють і з дітьми, і з батьками

    Тішить, що за ці кілька місяців спрацював ефект сарафанного радіо, і вже переважно самі дорослі приходять, цікавляться, пишуть заяви на обслуговування. «Добре зробили. Моя дочка занять не пропускає. У нашій школі таких спеціалістів немає. У дитини проблеми зі слухом, вона погано розмовляє, то з нею займаються і психолог, і дефектолог. Вона має й у школі індивідуальні заняття, і тут», — розповідає мама однієї з дівчаток, доки сама Віка зосереджено втискає в тісто гарбузові зернятка.
    «А я до логопеда воджу двох діток. З ними старанно займаються, і вже бачу, що є ефект, — долучається до розмови ще одна відвідувачка центру. — Хороші дівчата, — киває на працівниць, — наші діти сюди з радістю ходять. Ось моя дочка вже хоч і семикласниця, але ще навіть читання їй тяжко дається, як і загалом засвоєння шкільного матеріалу. І їй ці заняття допомагають», — уже швидко намагається переповісти свою історію мама дівчинки, яка нагадує за поведінкою прудку веселу білочку — не може всидіти на місці.
    До слова, присутність батьків на занятті має важливий вплив на надання допомоги діткам. Бо вони і спільно щось роблять, і отримують рекомендації фахівців та приклад, як співпрацювати. І звісно, годиною-другою з працівниками ІРЦ коригування проблем не може обмежуватися. Тому в цьому процесі роль рідних людей дуже важлива. Тож проводять у центрі й тренінги лише для батьків та працюють, щоб можна було організувати групові заняття з ними в онлайн-режимі. Скарг на негаразди, хоч як я намагалася випитати, ні від батьків чи дітей, ні від працівників не почула. Мовляв, непорозумінь не виникало, а труднощі вдається долати. Однак фахівці наголошують, що дуже відчувають нестачу дидактичного матеріалу. Тим паче, що високоякісний коштує дорого. Тож і власний використовують, і думають, як залучити додаткові кошти місцевих бюджетів чи спонсорів.
Іспит на людяність

    У впровадженні національного проекту «Інклюзивна освіта — рівень свідомості нації» Волинь серед лідерів. У 19 інклюзивно-ресурсних центрах краю обслуговують уже понад 1300 дітей з особливими освітніми потребами, працюють 104 фахівці. У найближчих планах — відкриття ще шести.
    Оскільки за визначенням інклюзивна освіта — гнучка індивідуалізована система навчання дітей з особливостями психофізичного розвитку в умовах закладу освіти за місцем проживання, лише цими центрами вона не обмежується. Тож у поточному навчальному році, за інформацією управління освіти, науки і молоді ОДА, з інклюзивним навчання функціонують 12 дошкільних закладів, де займається 51 дитина, і 196 закладів загальної середньої освіти, які охоплюють 487 школярів. Робота зі створення інклюзивного освітнього середовища триває, тож на сьогодні в закладах загальної середньої освіти області облаштовано 20 ресурсних кімнат (це окремі спецкласи для дітей з особливими освітніми потребами, де вони можуть навчатися за індивідуальним планом розвитку у супроводі корекційного педагога, а також додатковий інструмент для психологічної та фізичної адаптації дітей з інвалідністю) та п’ять медіатек (зібрання в одному місці сучасних засобів аудіо-, теле-, візуальних і віртуальних комунікацій, які використовують у процесі організації, планування і проведення занять).
    Упродовж наступного навчального року заплановано відкрити 97 ресурсних кімнат та 43 медіатеки. Адже головне у цьому процесі — щоб неохопленою не залишилася жодна дитина. Не знаю, кому належать слова, що не недуга чи фізична вада створює рамки для діяльності, а умови життя, які пропонує суспільство громадянам з обмеженими можливостями. Але в тому суть інклюзії, основна мета якої — долучення людей з особливими потребами до щодення. А ще це не робота одних на благо інших. Радше навпаки — без дискримінації спільними зусиллями задля досягнення конкретної мети. Тож коли замість розв’язувати проблему, кивати головою на міністерство, вчителя чи співробітника центру, мовляв, то їхня робота, результату не досягти. Так само, коли просто замкнутися в собі або ізолювати когось через інакшість. І чимало залежить навіть від випадкової людини, яка, знаючи про чиїсь особливі потреби, або переконає опікунів звернутися до фахівців, або хоч повідомить їх про таку дитину. Бо інклюзія однаково необхідна всім членам суспільства як іспит на людяність і зрілість.

 

  Приєднані зображення:


15.04.2019 15:57
Останні новини

ЗНО з історії України: візуальні об’єкти, які потрібно знати

індексний малюнок

Освіта.ua пропонує учасникам зовнішнього оцінювання, які складатимуть тест з історії України перелік візуальних об’єктів

10.12.2019 09:34

ЗНО з математики у 2021 році пройде за новою програмою

індексний малюнок

Нова програма застосовуватиметься при розробці завдань тесту, починаючи з 2021 року

09.12.2019 15:28

Психологічний тренінг «Сильні духом» для батьків дітей із інвалідністю

індексний малюнок

02 грудня 2019 року фахівці ІРЦ провели психологічний тренінг

02.12.2019 16:44

140-річчя від дня заснування Грибовицької ЗОШ І-ІІ ст.

індексний малюнок

30 листопада 2019 року відбулись урочистості з нагоди 140-річчя від дня заснування навчального закладу

30.11.2019 16:29

Турнір з баскетболу на приз Юрія Лелюкова

індексний малюнок

29 листопада 2019 року в дитячо-юнацькій спортивній школі відбулося відкриття 33-го районного турніру із баскетболу серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів І-ІІІ ступенів на приз Юрія Лелюкова

29.11.2019 16:48

Відбулись змагання з баскетболу серед дівчат

індексний малюнок

15 листопада у спортивному залі КЗ «Іваничівська ДЮСШ» відбулись фінальні змагання з баскетболу серед дівчат - учнів шкіл І-ІІІ ступеня.

15.11.2019 16:11

Пізнай себе – зрозумій іншого

індексний малюнок

16 листопада відзначається незвичайний, але дуже важливий для людства Міжнародний день толерантності, до якого і приурочили ми наш сьогоднішній захід «Пізнай себе – зрозумій іншого».

15.11.2019 15:02

«Учитель року – 2020»

індексний малюнок

З 11 до 22 листопада 2019 року на базі НВК "ЗОШ І-ІІІ ступенів №1-гімназія" смт Іваничі проходитиме перший, зональний тур всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2020»

11.11.2019 16:07

ДЛЯ ТИХ, ХТО ЦІКАВИТЬСЯ НОВАЦІЯМИ ЗНО!

індексний малюнок

Пам’ятайте, що участь у пробному ЗНО –це лише підготовка!

11.11.2019 15:56

Культурно-освітня поїздка до Австрії, Німеччини, Швейцарії, Угорщини

індексний малюнок

Громадська організація «Відкритий світ молоді» інформує, що з 04 по 10 січня 2020 року відбудеться культурно-освітня поїздка до Австрії, Німеччини, Швейцарії, Угорщини

11.11.2019 08:44
Архів: 2013 | 2012